fbpx

Jak sobie radzić z dysleksją w pracy?

dysleksja

Dysleksja jest jedną z najczęstszych trudności w nauce dotykających zarówno dzieci, jak i dorosłych. Większość osób z dysleksją musi pracować ciężej niż ich rówieśnicy, aby rozwinąć umiejętności czytania i pisania. Dla studentów może to stanowić poważne wyzwanie. Jednak sytuacja może być równie stresująca dla pracujących dorosłych, którzy mają dodatkową presję związaną z osiąganiem celów oraz nie czują się pewni siebie i zdolni do pracy.

We współczesnym świecie dysleksja w miejscu pracy nie stanowi problemu dla zdecydowanej większości pracodawców. Głównym problemem pracodawcy jest to, czy dana osoba może wykonywać swoją pracę we właściwy sposób, w odpowiednim czasie i skutecznie. Obecnie pracownicy z dysleksją pokonują stojące przed nimi wyzwania za pomocą kombinacji narzędzi i technik. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w trudnych sytuacjach, jeśli cierpisz na dysleksję.

Poinformuj współpracowników i przełożonych. 

Dysleksja nie ma nic wspólnego z inteligencją, a osoby cierpiące na tę przypadłość są często bardzo bystrymi, kreatywnymi i zdolnymi pracownikami. Jeśli to możliwe bądź szczery na temat dysleksji, ponieważ nie ma się czego wstydzić. Zaoszczędzi ci to też zbędnych tłumaczeń, jeśli to zaburzenie sprawi ci trudności w pracy.

Dostosuj ustawienia komputera

Czcionki są ważnym aspektem, jeśli chodzi o czytanie i rozumienie zwłaszcza w połączeniu z dysleksją. Powinieneś przetestować różne czcionki, aby zobaczyć, która najbardziej ci odpowiada. Istnieje też bezpłatna specjalistyczna czcionka nastawiona na dyslektyków, którą można pobrać i uruchomić na oprogramowaniu Microsoft. Postaraj się też zadbać o odpowiednie tło pulpitu.  Zmiana koloru może całkowicie okazać się pomocna. Większość oprogramowania do czytania i pisania ma opcję maskowania ekranu, która zabarwia wszystkie aktywne ekrany – od wiadomości e-mail do Worda i Excela – wybranym kolorem.

Zadbaj o dobrą organizację

Stres dotyka wielu osób w miejscu pracy, ale może być szczególną, jeśli cierpisz na dysleksję. Aby uniknąć poczucia przytłoczenia, zachowaj porządek i mądrze zarządzaj zadaniami. Jest to szczególnie ważne, jeśli zmagasz się również z dyspraksją. Używaj też więcej wykresów i diagramów. Spróbuj wydrukować je na innym kolorze papieru, ponieważ może to ułatwić omawianie ich podczas spotkań i prezentacji. Możesz również poprosić szefa, czy istnieje możliwość przedstawienia raportów za pomocą streszczeń wideo lub audio. Pracując w biurze, możesz również spróbować użyć oprogramowania, które zamienia tekst pisany na mówiony.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.