fbpx

Jak szybko opanować język obcy?

język obcy

Zalety nauki języków obcych rosną, gdy świat staje się coraz bardziej zglobalizowany, a dwujęzyczność jest obecnie być może najbardziej użyteczną umiejętnością w świecie rzeczywistym, a nie tylko sprytną partyjną sztuczką. Język obcy może przecież podwyższyć twoje kwalifikacje zawodowe, a nawet całkowicie cię przebrażowić. Nie zapominajmy też o zagranicznych delegacjach. Co więcej, otwiera też nowe możliwości w trakcie podróży, a także może przyczynić się do nowych znajomości.

Sama nauka języka jest jednak prostsza, niż ci się zdaje! Owszem, studia językowe mogą okazać się dobrym pomysłem, jeśli chcesz zajmować się tym zawodowo. Czy jednak są one konieczne, gdy chcemy po prostu umieć posługiwać się językiem w stopniu komunikatywnym? Nie. Samodzielna nauka, znalezienie prywatnego nauczyciela, czy kurs językowy w zupełności wystarczą nam do tego. Należy jednak pamiętać o paru ważnych aspektach, by stosunkowo szybko opanować język obcy.

Codzienna rutyna

Aby osiągnąć tę spójność, musisz rozwijać codzienne nawyki. Nawyki są kluczem do zmiany zachowania, ponieważ po ich utworzeniu nie trzeba polegać na sile woli ani motywacji. Na początku ułatw rutynowe czynności – na przykład otwieranie aplikacji językowej lub poprawianie 5 słów z ostatniej lekcji. Procedury te mogą wydawać się niewystarczające, ale ponieważ są one tak łatwe, że prawie nie da się zawieść, a przekonasz się, że ostatecznie będziesz chciał zrobić o wiele więcej niż początkowe zadanie. Wreszcie, nagradzaj się w jakiś sposób, ponieważ pozytywne wzmocnienie zwiększy twoje szanse na sukces. Potrzebujesz tylko 15 minut dziennie, aby robić postępy. Rozważ na przykład codzienne dojazdy do pracy – dzięki technologii możesz spędzić ten czas na przeglądaniu słownictwa lub słuchaniu zagranicznych podcastów. Tę samą metodę możesz wykorzystać przy innych czynnościach domowych takich jak sprzątanie, czy gotowanie. 

Wyjdź z własnej strefy komfortu

Chęć popełniania błędów oznacza gotowość do postawienia się w potencjalnie zawstydzających sytuacjach. Może to być przerażające, ale jest to jedyny sposób na rozwój i poprawę. Bez względu na to, ile się uczysz, nigdy nie będziesz mówić w języku, nie wystawiając się na to: rozmawiaj z nieznajomymi w tym języku, pytaj o drogę, zamawiaj jedzenie, spróbuj żartować. Im częściej to robisz, tym większa staje się twoja strefa komfortu i tym bardziej swobodnie możesz być w nowych sytuacjach.

Jedną z najczęstszych barier w rozmowie w nowym języku jest strach przed popełnianiem błędów. Ale rodzimi użytkownicy nie będą się z ciebie śmiać. Każda próba porozumiewania się w ich języku jest obiektywnym dowodem na to, że jesteś utalentowanym geniuszem. Docenią twój wysiłek, a nawet ci pomogą.

Jakby nie patrzeć, w pewnym momencie swojej nauki języka będziesz chciał ją sprawdzić w praktyce. Najlepiej będzie zacząć dość wcześnie, gdyż blokada językowa może pojawić się na każdym etapie nauki. Gdy tylko przełamiesz lody w mówieniu po innym języku, zobaczysz, jak łatwo będzie ci teraz opanować nowe słownictwo. 

Kontakt z żywym językiem

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, tak naprawdę uczymy się języka obcego, by móc z niego aktywnie korzystać. Nawet w trakcie nauki żywy kontakt z nim jest wskazany. Najlepszą pomocą są rozmowy z native speakerami, gdyż najbardziej przybliżają nam obcy język. Możesz jednak znaleźć również polskiego partnera do wspólnej nauki danego języka. Umówcie się na wspólne rozmowy w tym języku i starajcie się jak najmniej uciekać do języka rodzimego.

Jeśli jednak nie masz żadnej z tych możliwości, możesz skorzystać z innych bodźców, by mieć kontakt z językiem. Filmy czy seriale warto oglądać w oryginalnej wersji językowej. Na wczesnym poziomie możesz się wspomóc napisami, zmieniając je później na napisy w danym języku a ostatecznie z nich całkowicie zrezygnować. Rozwiniesz dzięki temu słownictwo, gramatykę, a także zapoznasz się z językiem potocznym. Przede wszystkim jednak będziesz mocno osłuchany z nim.

Pomoce naukowe

Obecnie możesz skorzystać z szerokiej gamy pomocy naukowych. W pracy z gramatyką języka obcego najlepiej sprawdzą się podręczniki. Zaprojektowane są w taki sposób, byś stopniowo poznawał coraz to nowe elementy gramatyczne. Zazwyczaj podręczniki zaopatrzone są też w zestawy ćwiczeń, które sprawdzą twoją nowo nabytą wiedzę w praktyce. Czytanie dłuższych tekstów w języku obcym pomoże ci oswoić się z szykiem zdań i wzbogaci słownictwo.

Jeśli zaś nie chcesz zaopatrywać się w podręczniki, możesz skorzystać z różnych platform e-learningowych lub aplikacji. W podobny sposób mają podzielony materiał na rozdziały, które pomogą ci w przyjazny sposób zapoznać się z materiałem. Często też można skorzystać na nich z pomocy tutorów lub native speakerów. 

A jeśli lubisz sam tworzyć pomoce naukowe, to nieodłączną częścią nauki języka obcego jest nowe słownictwo. Fiszki idealnie spełnią rolę pomocy naukowej. Możesz się w takie zaopatrzyć kupując je, lub samemu je stworzyć.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.