fbpx

Integracja sensoryczna – jak ćwiczyć w domu?

Integracja sensoryczna

O zaburzeniach integracji sensorycznej mówi się coraz częściej. Pojawia się coraz więcej badań na ten temat, a co za tym idzie, coraz więcej metod leczenia. Najważniejsza dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej jest terapia u specjalisty. Jednak poza terapią rodzice mogą również wykonywać różne ćwiczenia ze swoimi dziećmi w domu. Nie tylko wspomoże to terapię, ale też dostarczy dziecku wiele radości. Co więcej, ćwiczenia będą również dobre dla dzieci, które nie cierpią na zaburzenia sensoryczne. Integracja sensoryczna jest niewiarygodnie zabawna dla dzieci i stanowi niezbędny element rozwoju każdego dziecka. Integracja sensoryczna to ćwiczenia, które powinny być stosowane z każdym dzieckiem.

Poniższe ćwiczenia integracji sensorycznej pomagają dzieciom z zaburzeniami sensorycznymi skuteczniej współdziałać z otoczeniem. W ćwiczeniach ważna jest zabawa dla dziecka oraz to, by były wprowadzane stopniowo.

Zabawa z jedzeniem

Gry ze smakiem owoców i innych potraw są przyjemne, ponieważ dzieci często lubią zgadywać smak potraw. Zachęcanie dzieci do przygotowywania posiłków to sposób na wprowadzenie nowych smaków, a także tekstur. Granie w gry z jedzeniem na talerzu może zachęcić je do samodzielnych prób ćwiczeń.

Zabawa z aromaterapią

Wprowadzenie aromaterapii, by pobudzić wrażliwość węchową, często również okazuje się dobrym pomysłem. Starszym dzieciom można podać małą butelkę olejku eterycznego, takiego jak mięta pieprzowa, aby zamaskować nieprzyjemne dla nich zapachy.

Zabawa z ciastem i gliną

Zabawa z błotem, ciastem, piaskiem, wodą lub bąbelkami pomaga poprawić zmysł dotyku. Wyrabianie ciasta na chleb jest zabawną i wymagającą czynnością. Do tego lepienie różnokolorowych figurek z plasteliny może okazać się nie tylko dobrą zabawą, ale i ćwiczeniem dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Zabawa z dźwiękami

Słuchawki pomagają dzieciom blokować hałas lub zanurzać się w uspokajające dźwięki. Może to pomóc w walce z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Naturalne dźwięki, takie jak wiatr, grzmot, deszcz, śpiew ptaków i fale, mogą być odtwarzane przez słuchawki lub doświadczane w prawdziwym życiu.

Zabawa ze światłem

Lampy lawowe pomagają dzieciom dostosować się do przerywanego światła. Przełączniki przyciemniania pozwalają rodzicom przyciemnić lub rozjaśnić światła w pokoju.

Zabawa w skakanie

Skakanie i balansowanie zmniejszają zaburzenia przedsionkowe. Pomocne są trampoliny wewnętrzne i zewnętrzne, huśtawki, zabawki do jeżdżenia lub bujania oraz huśtawki. Nieco starsze dzieci mogą również spróbować skakania na skakance czy zabawy z gumą.

Dzięki takim ćwiczeniom rodzice mogą pomóc przyspieszyć rozwój swojego dziecka. Co więcej, jest to też świetna zabawa, która tylko sprzyja zdrowiu. Nie należy jednak lekceważyć objawów zaburzeń integracji sensorycznej i jeśli takowe się pojawią, natychmiast udać się do specjalisty.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.