Dyskryminacja w miejscu pracy stanowi poważny problem, który dotyka wielu pracowników. Może przybierać różne formy, od nierównego traktowania ze względu na płeć czy wiek, przez molestowanie, aż po jawne ignorowanie pracownika. Zwalczanie tego rodzaju niesprawiedliwości wymaga zarówno odpowiednich działań wewnętrznych w firmie, jak i zewnętrznego wsparcia, w tym konsultacji z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.
Jak może wyglądać dyskryminacja w miejscu pracy?
Dyskryminacja w pracy, którą można też określić mobbingiem, polega na traktowaniu pracownika w sposób niesprawiedliwy, również „na oczach” współpracowników. Dyskryminacja może mieć różne przejawy i dotyczyć, na przykład:
- dyskryminacji ze względu na płeć – która może być związana z widoczną różnicą w wynagrodzeniu pomiędzy kobietami i mężczyznami zatrudnionymi na takich samych stanowiskach czy też ograniczeniem możliwości rozwoju i awansowania,
- dyskryminacji rasowej lub etnicznej – w tej sytuacji pracownik jest traktowany gorzej ze względu na swoje pochodzenie czy kolor skóry – w Polsce, ze względu na zatrudnianie specjalistów, na przykład, z Indii, taki rodzaj dyskryminacji również może występować,
- dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej – która może przejawiać się nieprzyzwoitymi żartami czy jawnym lekceważeniem i wyśmiewaniem pracownika,
- dyskryminacji ze względu na wiek – zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych pracowników może dochodzić do podważania ich kompetencji czy podkreślania różnic wiekowych.
Jak rozpoznać dyskryminację w pracy?
Skuteczne poradzenie sobie z problemem wymaga, przede wszystkim, jego prawidłowego rozpoznania. Pracownik, który czuje się dyskryminowany, zanim podejmie dalsze kroki, musi ocenić, z jaką formą mobbingu ma do czynienia.
Przejawy dyskryminacji nie zawsze są jawne i mogą przybierać subtelne formy, związane, chociażby, z nierównym przydzielaniem obowiązków służbowych czy też ograniczaniem możliwości awansowania (celowe przedłużanie procesu lub całkowita odmowa). Dyskryminacja może być związana także z brakiem wsparcia ze strony współpracowników czy przełożonych lub też jawnym ignorowaniem umiejętności i doświadczenia mobbingowanej osoby.
Jeśli zauważasz, że w Twoim miejscu pracy występują podobnego rodzaju zachowania, warto zastanowić się, czy nie masz do czynienia z dyskryminacją.
Jak radzić sobie z dyskryminacją w pracy?
W przypadku faktycznie występującej dyskryminacji jako pracownik powinieneś:
- zbierać dowody takich zachowań – warto zachować wiadomości mailowe czy podobną dokumentację, jak i o ile to możliwe, znaleźć świadków,
- oficjalnie złożyć zawiadomienie u przełożonego, w dziale HR czy kadr – przejawy dyskryminacji powinny ujrzeć światło dzienne – jeśli firma wprowadziła politykę antymobbingową, mogą zostać wprowadzone działania wewnętrzne,
- zasięgnąć porady prawnej – obok działań wewnętrznych firmy, warto przekazać swoje wątpliwości także prawnikowi specjalizującemu się w prawie pracy, który może pomóc w przypadku konieczności wystąpienia przed sądu pracy.
Rola prawnika prawa pracy w walce z dyskryminacją
Prawnik prawa pracy odgrywa kluczową rolę w walce z dyskryminacją w miejscu pracy. Może on pomóc na różnych etapach sprawy.
Po pierwsze – oceni sytuację pod kątem prawnym i doradzi, jakie kroki można podjąć dalej. Po drugie, prawnik jako pełnomocnik, może występować w imieniu dyskryminowanego pracownika, także przed pracodawcą. Ostatecznie prawnik prawa pracy, gdy problemu nie da się rozwiązać polubownie, może wystąpić na drogę sądową.
Dyskryminacja w pracy to poważny problem, który nie tylko wpływa na atmosferę w firmie, ale także, a właściwie przede wszystkim, na samopoczucie i rozwój zawodowy pracownika. Ważne jest, aby znać swoje prawa, prawidłowo rozpoznawać objawy dyskryminacji i skutecznie reagować na nią. Jeśli wewnętrzne procedury zawiodą, skorzystanie z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie pracy może okazać się niezbędne w dochodzeniu sprawiedliwości i obronie swoich praw.