fbpx

Sesje fotograficzne rodzinne i świąteczne – dlaczego warto?

View Gallery 14 Photos

Każdy z nas lubi utrwalać najważniejsze momenty w naszym życiu. Najlepszym na to sposobem jest wykonanie zdjęć, dzięki którym można uwiecznić najpiękniejsze i najszczęśliwsze chwile spędzone z bliskimi. Najlepszej jakości zdjęcia możemy otrzymać, kiedy zlecimy wykonanie sesji fotograficznej rodzinnej profesjonalnemu fotografowi. Dlaczego warto się na takie sesje zdecydować? W jaki sposób umówić się na sesję z wybranym przez nas fotografem? W naszym artykule, znajdziecie państwo odpowiedzi na powyższe pytania.

Jak znaleźć dobrego fotografa?

Spytaliśmy fotografa, co jego zdaniem powinno decydować o wyborze profesjonalisty, który uwieczni te wyjątkowe chwilę na zdjęciu : „Przede wszystkim im więcej różnorodnych zdjęć wykonał, tym lepiej. Warto też porozmawiać z fotografem, dowiedzieć się, jak długo pracuje w zawodzie, w jakich sesjach zdjęciowych czuje się on najlepiej. Pamiętajmy, że nie każdy fotograf podejmie się wykonania konkretnej sesji. Musimy bardzo dokładnie sprecyzować, o co nam chodzi. Oczywiście cena może być jednym z kryteriów, ale nie powinna być ona najważniejsza. Pamiętajmy, że zdjęcia zostaną z nami na długie lata, więc muszą być dobre.”

Umówienie się na sesję – jak to wygląda?

Kiedy już wybraliśmy odpowiedniego kandydata do wykonania dla nas sesji zdjęciowej, musimy się na nią umówić. Nigdy nie jest tak, że sesja wykonana zostanie z dnia na dzień. W przypadku rodzinnych sesji plenerowych, kluczowe znaczenie będzie miała pogoda. Nie zapominajmy też o tym, że każdy, profesjonalny fotograf ma swoje konkretne, wcześniej ustalone terminy. Z reguły na wykonanie takiej sesji czeka się od dwóch tygodni do nawet miesiąca – w zależności od dostępności fotografa. Im bardziej rozchwytywany fotograf tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy musieli poczekać nieco dłużej na niego. Dlatego najlepiej już w chwili podjęcia decyzji o przyszłej, rodzinnej sesji świątecznej rozpocząć poszukiwania idealnego dla siebie fotografa, z którego będziemy zadowoleni pod każdym względem.

Jak wygląda sesja zdjęciowa okiem fotografa, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, z jakimi problemami i wyzwaniami trzeba się zmierzyć? – na te i inne pytania odpowie Fotograf Joanna Bartoszek, z którą został przeprowadzony wywiad.

MK: Często modelami na Pani zdjęciach są dzieci. Zapewne nie raz się Pani spotkała ze zniecierpliwionym maluchem, który wcale nie miał ochoty na zdjęcia. Jaki jest przepis, aby mimo wszystko sesja się udała?

JB: Oczywiście, ja do każdej sesji podchodzę jak najbardziej naturalnie, zachowuję się tak samo pozytywnie jak i poza sesjami i dlatego dzieci odbierają moją energię. Bardzo to lubię i maluchy to czują. Tak naprawdę, do każdego dziecka podchodzę bardzo indywidualnie. Myślę, że właśnie to podejście jest najważniejsze –  takie naturalne, przyjazne dla dziecka.

MK: I rzeczywiście takie zdjęcia wychodzą wtedy naturalnie?

JB: Tak chodzi o przyjazną, swobodną atmosferę zarówno w sesjach z udziałem dorosłych jak i dzieci.

MK: Dzieci z reguły są naturalne. Na Pani fotografiach można zauważyć, że dostrzega Pani piękno chwili, a uśmiechy dzieci są spontaniczne i niewymuszone.

JB: Czasami, kiedy maluch jest naprawdę zniecierpliwiony, czy też bardzo nieśmiały i nie wykazuje chęci na uczestniczenie w sesji, to bardzo ważna jest współpraca z rodzicami.

MK: Czyli angażują się wszyscy?

JB: Tak. Zdarzają się takie przypadki, kiedy najbliższe osoby muszą być blisko przy dziecku, aby maluszek był spokojniejszy bardziej zrelaksowany.

MK: Bardzo często rodzice decydują się również na sesję noworodkową, aby uwiecznić ten niesamowity czas. Jak taka sesja wygląda w praktyce?

JB: Powiem szczerze, że rodzice, którzy się zapisują na sesje pytają jaka jest temperatura, ile czasu zajmuję robienie zdjęć czy rodzic jest cały czas przy dziecku, co należy zabrać na taką sesję. Musimy zadbać o komfort noworodka, pamiętać o zabraniu najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak dodatkowe pieluszki, mleko, ubranka, ponieważ zdarza się, że sesja trwa dwie, trzy godziny. Czasami nawet dłużej.

MK: Do jakiego wieku można wykonać sesję noworodkową?

JB: Sesja noworodkowa powinna się odbyć zanim dziecko skończy 4 tygodnie. Właśnie, jeżeli chodzi o noworodki to wiadomo można zarezerwować termin wcześniej, ale nigdy nie wiadomo, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Dlatego ja zawsze ma zarezerwowane kilka dni w miesiącu, gdyby maleństwo się pośpieszyło lub gdyby termin porodu nieco się opóźnił.

MK:Świetnie, to jest na pewno bardzo dobra informacja właśnie dla młodych rodziców. Jakich zdjęć możemy się spodziewać w najbliższym czasie śledząc Pani fanpage? Czy zaskoczy Pani nas zupełnie czymś innym niż dotychczas?

JB: To jest trudne pytanie, ponieważ tak naprawdę cały czas nowe pomysły się rodzą. Myślę, że kierunek będzie cały czas ten sam. Na pewno będą dzieci, dużo dzieci. I na pewno będzie dużo nowości świątecznych.  

MK: Jakie było Pani największe wyzwanie w pracy fotografa?

JB: Stworzenie zdjęć dla kampanii reklamowej firmy która produkuje nietuzinkowe ubranka dla dzieci. W sesji zdjęciowej uczestniczyły bardzo ruchliwe dzieci. Było to wyczerpujące wyzwanie chociaż do dzisiaj wspominam tamten dzień z uśmiechem na twarzy.

Dzięki rozmowie z Panią Joanną dowiedzieliśmy się jak ważny jest wybór odpowiedniej osoby do  przeprowadzenia rodzinnej sesji zdjęciowej. Idealny fotograf powinien być cierpliwy, zaangażowany i empatyczny. Wskazane jest również, aby posiadał poczucie humoru i wewnętrzną pogodę ducha. To tylko niektóre z cech, którymi powinien odznaczać się nasz przyszły fotograf, aby nasza sesja była przeprowadzona w jak najlepszy sposób.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalną sesję fotograficzną?

Podjęcie decyzji o wykonaniu profesjonalnej sesji fotograficznej może okazać się wspaniałą pamiątką dla całej rodziny na wiele długich lat. Sama sesja to także niepowtarzalna przygoda i wspomnienia, których nikt nam nigdy nie zabierze, a do których z chęcią powrócimy w przyszłości. A po latach, kiedy zajrzymy do rodzinnego albumu, na nowo odżyją te niezwykłe momenty z przeszłości, dzięki którym nadzieja, wiara i miłość na długo zagoszczą w sercach całej rodziny.

1 Comment
  1. Świetny artykuł, również planujemy świąteczną sesję rodzinną.
    Fajnie, że są jeszcze fotografowie którzy potrafią uchwycić związki i relacje w rodzinie na zdjęciach w tak subtelny sposób a indywidualne podejście do każdego dziecka jest na wagę złota.

Leave a Reply

Your email address will not be published.