fbpx

Akupunktura – na czym polega? Korzyści płynące z terapii

akupunktura

Akupunktura jest uzupełniającą praktyką medyczną, która polega na stymulowaniu niektórych punktów na ciele. Najczęściej stymuluje się za pomocą igły wbijającej się w skórę, w celu złagodzenia bólu lub pomocy w leczeniu różnych schorzeń.

Opracowane tysiące lat temu w Chinach, liczne najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców w Europie i Stanach Zjednoczonych wykazały, że akupunktura jest co najmniej umiarkowanie skuteczna w leczeniu bólu i nudności.

Na czym polega akupunktura?

Tradycyjna medycyna chińska wyjaśnia, że ​​zdrowie jest wynikiem harmonijnej równowagi uzupełniających się skrajności „yin” (陰) i „yang” (陽) siły życiowej znanej jako „qi” (氣). Mówi się, że choroba jest konsekwencją braku równowagi sił.

Qi przepływa przez południki lub ścieżki w ludzkim ciele. Te południki i przepływy energii są dostępne poprzez 350 punktów akupunktury w ciele. Mówi się, że wkładanie igieł do tych punktów za pomocą odpowiednich kombinacji przywraca przepływ energii z powrotem do właściwej równowagi. Nie ma naukowego dowodu na istnienie meridianów lub punktów akupunkturowych i trudno udowodnić, że albo działają, albo nie, ale liczne badania sugerują, że akupunktura działa w pewnych warunkach.

Niektórzy eksperci wykorzystali neurobiologię do wyjaśnienia akupunktury. Punkty akupunktury są postrzegane jako miejsca, w których można stymulować nerwy, mięśnie i tkankę łączną. Stymulacja zwiększa przepływ krwi, jednocześnie wyzwalając działanie naturalnych środków przeciwbólowych w organizmie. Ze względu na inwazyjną naturę akupunktury trudno jest prowadzić badania przy użyciu odpowiednich kontroli naukowych. W badaniu klinicznym grupa kontrolna musiałaby przejść leczenie pozorowane lub placebo, aby porównać wyniki z wynikami prawdziwej akupunktury. Niektóre badania wykazały, że akupunktura oferuje pacjentowi podobne korzyści jak placebo, ale inne wskazują, że istnieją pewne rzeczywiste korzyści.

Korzyści płynące z akupunktury

Stres jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie szukają leczenia akupunkturą. Niezależnie od tego, czy są to wymagania wynikające z naszej pracy, czy presje osobiste, które wywieramy na siebie, prawie 77% z nas przyznaje, że doświadczamy fizycznych objawów stresu. Chociaż praca jest głównym czynnikiem wyzwalającym, udowodniono, że akupunktura obniża poziom hormonów stresu i umiarkowany nastrój, aby zmniejszyć lęk i poprawić ogólne poczucie szczęścia.

Akupunktura stosowana jest w leczeniu bólów głowy od tysięcy lat. Ostatnie badania wykazały, że akupunktura może skrócić migrenę i może mieć trwałe skutki. Ponieważ najczęstszymi skutkami ubocznymi są euforia i relaksacja, akupunktura jest wyborem leczenia dla osób poszukujących mniej inwazyjnej i pozbawionej leków opcji. Co więcej, akupunktura zapewnia też łagodzenie bólu bez leków, a także zmniejsza obrzęk i stany zapalne.

Kolejną korzyścią jest wzmocnienie układu odpornościowego organizmu. Leczenie akupunkturą może także skrócić czas trwania przeziębienie. Co więcej, może też skutecznie regulować układ trawienny. Akupunktura może okazać się skuteczna na drodze do rzucenia palenia lub ograniczenia nawyków związanych z paleniem. Oprócz pomagania w ograniczaniu głodu nikotynowego i zmniejszaniu drażliwości. Pomaga również w rekonstrukcji tkanki płucnej, jednocześnie zwiększając relaksację i detoksykację w ciele.

Choć terapia akupunkturą powstała w Chinach tysiące lat temu, stosowana jest ona do dziś. Dzięki jej popularności, coraz częściej możemy spróbować jej również na zachodzie.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.