fbpx ...

Hipoterapia – idealna terapia dla dzieci z autyzmem

hipoterapia

Konie to wyjątkowe zwierzęta, a ich moce lecznicze znamy już od tysięcy lat. Hippos to greckie słowo oznaczające konia, a hipoterapia oznacza terapeutyczne zastosowanie koni. Ale hipoterapii nie należy mylić z jazdą terapeutyczną. Hipoterapia jest narzędziem leczenia opartym na medycynie, podczas gdy jazda terapeutyczna polega na uczeniu osób niepełnosprawnych umiejętności jeździeckich. Hipokrates po raz pierwszy wspomniał o zastosowaniu terapeutycznym koni w swoich starożytnych pismach greckich około 400 roku p.n.e. Dopiero w latach 60. XX wieku fizjoterapeuci w Europie zaczęli używać koni do pomocy pacjentom z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, takimi jak porażenie mózgowe lub uszkodzenie mózgu. Fizjoterapeuci wierzyli, że ruch konia powodował zmiany neurologiczne, które pomogły poprawić kontrolę postawy, siłę i koordynację postawy. Hipoterapia wykorzystuje się jako narzędzie lub strategia leczenia przez profesjonalistów zajmujących się terapią zajęciową. Szczególnie dzieci autystyczne wyniosą pełno korzyści z hipoterapii.

Tworzenie więzi emocjonalnej

Dzieci autystyczne mają trudności z emocjonalnym związaniem się z innymi. Jako rodzic autystycznego dziecka wiesz, że trudno jest dziecku nawiązać kontakt wzrokowy, przekazać to, co czuje i wyrazić się tym, na których mu zależy. Dzieci z autyzmem zamiast komunikacji werbalnej doświadczają fizycznej komunikacji z końmi. Szczotkują je, przytulają i klepią. Ucząc się dbać o konia, łączą opiekę, którą zapewniają z uczuciami, i buduje się most emocjonalny. Więź ta może prowadzić do tworzenia umiejętności społecznych i komunikacyjnych z innymi ludźmi w jego życiu.

Rozwój umiejętności poznawczych i językowych

Dzieci z autyzmem często mają trudności ze zrozumieniem normalnych kierunków. Biorąc udział w terapii koni, dziecko podąża za wskazówkami poprzez zabawę, dzięki której łatwiej jest uchwycić i zapamiętać kierunek. Udzieli także wskazówek dla konia, co zapewni mu więcej możliwości komunikacji. Twoje dziecko ma naturalną motywację do poruszania się; dlatego jest podekscytowany i zmotywowany do komunikowania się. Podczas terapii jego koncepcje poznawcze w naturalny sposób się poprawią. Na przykład, terapeuci końscy każą dzieciom rzucać kolorowymi piłkami do koszy podczas jazdy, dotykać oczu, ust i uszu podczas piosenki oraz rozpoznawać sceny. Wszystko to włącza się podczas jazdy.

Korzyści sensoryczne hipoterapii

Równowaga i orientacja przestrzenna są odczuwane przez przedsionkowe narządy zmysłów. Znajdują się one w uchu wewnętrznym i są stymulowane przez zmianę kierunku, nachylenie i prędkość. Jazda na koniu pomaga ożywić te zmysły sensoryczne, co sprawia, że ​​terapia jest ekscytująca i motywuje twoje dziecko do dalszego zaangażowania.

Co obejmuje sesja hipoterapii?

Instruktor prowadzi konia, a terapeuta koncentruje się na kliencie i sprawdza stan konia, który może udzielić cennych informacji. Na przykład silny oddech konia pokazuje mu, ile emocji ma w sobie ta osoba. Jeśli terapeuta ma dobre relacje z koniem, a klient to zauważa i dokonuje niezawodnego transferu, co oznacza, że rozwija dobre relacje z koniem. Klient podchodzi do konia swoim własnym rytmem. Ważne by mógł obserwować konia, słuchać historii o każdym zwierzęciu, szczotkować i kąpać konia, czyścić jego kopyta i tak dalej.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.