fbpx ...

Jak odróżnić depresję od smutku?

Depresja jest często źle rozumiana, a zmieszanie uczuć smutku i depresji może prowadzić do szkodliwego stanu emocjonalnego. Wiele osób często mówi “mam depresję”, tłumacząc swoje przygnębienie. Ale prawda jest taka, że ​​depresja jest chorobą, którą należy traktować bardzo poważnie. Jak rozróżnić jedno od drugiego?

Smutek a depresja

Smutek jest uważany za podstawową ludzką emocję wraz ze szczęściem, złością, strachem, zaskoczeniem i wstrętem. Jest to naturalna reakcja na pewne doświadczenia bólu lub bólu, czy to psychologicznego, emocjonalnego czy fizycznego. Jest uważany za przebudzenie, przypomnienie tego, co jest dla nas ważne i co nadaje naszemu życiu sens. Poczucie nieszczęścia, straty, rozpaczy, smutku, bezradności i rozczarowania zwykle wiąże się ze smutkiem. Czasem objawia się też pod postacią chandry i trwa dłuższy czas.

Chociaż smutek jest zazwyczaj uważany za emocję negatywną, nie jest tak zawsze, ponieważ wiele osób ogląda smutne filmy lub słucha smutnej muzyki, ponieważ jest to dla nich kojące. Niektóre z pozytywnych atrybutów smutku polegają na tym, że prowadzi ono do zamyślenia, odporności, czujności a nawet do lepszej motywacji w działaniu.

Depresja, która jest często pomijana jako stan krótkotrwałej melancholii, jest diagnozowanym stanem zdrowia psychicznego. Może to wynikać z niedostosowania reakcji na bolesne zdarzenie i stłumienia emocji. Osoba, która jest w stanie depresji, zwykle czuje się odrętwiała, przeżywa wstyd, obwinianie się i nienawiść do siebie, które zakłócają jej funkcjonowanie społeczne, zdrowie fizyczne oraz zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Jak się dowiedzieć, czy masz depresję czy jesteś przygnębiony?

Nie zawsze łatwo jest odróżnić uczucie smutku od depresji. Uczucia smutku są normalne, gdy spotykamy zmagania życiowe lub przechodzimy przez trudne doświadczenie. Jednak z czasem smutek znika i wracasz do normalnego ja.  

Symptomy epizodów depresyjnych

  • nieustanny smutek
  • uczucie zniechęcenia
  • beznadziejność
  • brak motywacji
  • utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś uważałeś za przyjemne

Jeśli przez dłuższy czas doświadczyłeś powyższych symptomów, najprawdopodobniej to nie jest zwykły smutek. W tej chwili zaleca się niezwłoczne podjęcie działań. Zastanów się nad rozmową z psychologiem na temat leczenia, zanim depresja się pogorszy.

Dla osoby z depresją bardzo ważne jest uzyskanie terapii i odpowiedniego leczenia, ponieważ depresja jest chorobą psychiczną, a nie emocją. Jest to jedna z najczęściej uleczalnych chorób psychicznych. Właściwa terapia pod kierunkiem specjalisty może zapewnić świetny wynik. Nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Przyczynę smutku można określić inaczej niż w przypadku depresji. Smutna osoba wciąż ma nadzieję na przyszłość i może świadomie zdecydować się na zmianę w nieszczęśliwy nastrój.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.