fbpx

4 sposoby na chandrę jesienno-zimową

Jesienią, kiedy dni są krótsze, zaczyna nam nie tylko brakować ciepła i słońca, ale też dobrego humoru. To właśnie wtedy jesteśmy częściej przygnębieni a małe przyjemności zaczynają tracić sens. Ten czas najczęściej utrzymuje się od listopada i trwa aż do końca lutego. Jakie są sposoby na jesienną chandrę? Istnieje ich kilka.

Ruch na świeżym powietrzu

Nie od dziś wiadomo, że ruch ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie, a wykonując go na zewnątrz, wzmacniamy jego pozytywne skutki. Wystarczy pół godziny szybkiego marszu na świeżym powietrzu dziennie lub trzy spacery tygodniowo trwające około godzinę, by poprawić objawy jesiennej chandry. Ponadto przebywając na zewnątrz, będziemy absorbować więcej promieni słonecznych, które będą przeciwdziałać niedoborom witaminy D. Odgrywa ona szczególną rolę w regulacji nastroju, a nawet we wzmacnianiu naszego układu odpornościowego. To właśnie jesienią mamy najmniej styczności z naturalną energią słoneczną, która przyczynia się do powstawania zjawiska jesiennej chandry.

A co do jedzenia?

Najlepiej spożywać produkty bogate we wspomnianą wyżej witaminę D. Znajdziemy ją między innymi w jajkach, mleku, jogurtach, a także w dojrzewających serach. Warto też sięgnąć po ryby, które są doskonałym źródłem witaminy D, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. To one stymulują nasz mózg do działania, usprawniają jego ukrwienie. Dodatkowo wpływają na poprawę pamięci i opóźniają proces starzenia, a co więcej, odpowiadają za rozwój tych obszarów mózgu, które odpowiada za nasz nastrój. Wspomniane kwasy Omega-3 zawierają również między innymi siemię lniane i nasiona słonecznika. Nasiona sezamu dostarczają dodatkowo selen, którego brak objawia się chandrą i przygnębieniem. Możemy również sięgnąć po suplementację witaminami, by wzmocnić nasz organizm. Nie tylko odpędzimy chandrę, ale też zadbamy o nasze zdrowie.

Kolory tęczy

Warto też zadbać o sferę wizualną i otoczyć się jasnymi i pełnymi energii kolorami. Wśród wszechobecnej szarości, nastrój może nam poprawić przedmiot lub ubranie w żywym kolorze np. żółci czy czerwieni. Przypominać nam będzie o ciepłym lecie i podświadomie pomoże nam zabarwić te czarne myśli, a chandra szybko minie.

Zajęcia w domu

Jesienią i zimą spędzamy więcej czasu w domu niż w pozostałe pory roku. To idealny czas by w czasie wolnym oddać się hobby, do którego od dawna nie wracaliśmy. Możemy także odnaleźć nową pasję i rozwinąć kreatywność. Czy to czytanie książek, czy malowanie a może decoupage, jesień sprzyja domowym zajęciom. A jeśli wolisz jednak przebywać poza domem, jesienią organizowanych jest masa kursów, które rozwiną nie tylko twoje hobby, ale też i horyzonty. Okres jesienno-zimowy to też idealny czas na zacieśnianie więzów z rodziną.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.