fbpx ...

Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019. Co przyniesie zmiana?

Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019. Co przyniesie zmiana?

Wraz z początkiem listopada 2019 roku w życie wejdą przepisy wprowadzające obligatoryjny split payment dla pewnej grupy towarów i usług. Na czym będą polegać zmiany i jak się do nich przygotować?

Na czym polega mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment?

Split payment to inaczej mechanizm podzielonej płatności. Ma na celu głównie zapobieganie działaniom oszustów wyłudzających podatek VAT. Obejmuje towary i usługi opisane w nowym załączniku numer 15 do ustawy o podatku VAT. Dotyczy jednak wyłącznie transakcji B2B (business to business), czyli relacji, w której nabywca jest czynnik płatnikiem VAT. Na czym dokładnie polega split payment?

„Nabywca będący płatnikiem VAT, który opłaca fakturę za towar bądź usługę objęte split payment, przekazuje należność na dwa konta. Kwota netto ląduje na rachunku dostawcy, a wartość podatku na specjalnym koncie VAT-owskie, do którego sprzedawca ma ograniczony dostęp. Jego środki są tam niejako zamrożone, co w założeniu ma uszczelnić system podatkowy” – tłumaczy Jadwiga Adamus  z Biura Rachunkowego Abacus 

Split payment obowiązkowy od 1. listopada 2019 roku

Przepisy o obowiązkowym split payment wejdą w życie z początkiem listopada 2019 roku. Obejmą jednak tylko sytuacje, gdy spełnione zostanie kilka warunków. „Aby mechanizm podzielonej płatności był obowiązkowy, transakcjom muszą towarzyszyć pewne okoliczności. Ich wartość brutto powinna przekraczać 15 tysięcy złotych, na fakturze ma znajdować się co najmniej jedna pozycja z nowego załącznika ustawy o VAT, zarówno dostawca, jak i nabywca musi należeć do grona podatników, a cała sytuacja mieć miejsce po 1. listopada bieżącego roku” – dodaje Jadwiga Adamus z Biura Rachunkowego Abacus

Czym grozi złamanie przepisów o split payment?

Niestosowanie się do przepisów o split payment niesie ze sobą konsekwencje zarówno dla sprzedawców, jak i nabywców. Dostawca towaru lub usługi musi uwzględnić na fakturze informację o mechanizmie podzielonej płatności. Jeśli tego nie zrobi, przedstawiciel urzędu skarbowego nalicza dodatkowe sankcje w postaci kwoty będącej 30% wartości podatku VAT z danej faktury. Co natomiast grozi nabywcom? Jan Kowalski z firmy X mówi, że: „sankcje grożące nabywcom i sprzedawcom nie różnią, ale są powodowane innymi zaniedbaniami. W przypadku osób opłacających fakturę zgodnie z MPP błąd może dotyczyć przelania całej kwoty na rachunek dostawcy”.

Split payment ma uszczelnić prawo podatkowe w Polsce. Właśnie dlatego tegoroczna zmiana objęła grupę około 150 nowych towarów oraz usług z różnych branż. Do nadchodzących okoliczności warto się przygotować, aby uniknąć dotkliwych kar.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.