fbpx

Zainwestuj w ekologiczne źródło ciepła. Obniż rachunki za ogrzewanie

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które wykorzystują otaczającą nas energię.  Ich działanie opiera się na przetworzeniu jej na ciepło, którym ogrzewamy nasze domy. Ciepło naturalne, które wykorzystuje pompa ciepła występuje zarówno w powietrzu jak i w gruncie. Stąd główny podział tych urządzeń na pompy powietrzne i pompy gruntowe. 

Jeszcze kilka lat temu na rynku przeważały pompy gruntowe. Początkowo ich wysokie ceny zakupu oraz koszty wykonania wymienników gruntowych powodowały, że był to produkt niedostępny finansowo dla większości z nas.

Dziś technologia produkcji pomp powietrznych doprowadziła do znacznej poprawy ich sprawności i to one królują wśród pomp ciepła na rynku zarówno domów jednorodzinnych jak i obiektów komercyjnych. Spowodowane jest to ich wysoką sprawnością oraz niższymi kosztami zakupu oraz montażu urządzeń.

Tym samym koszty inwestycji w pompę ciepła są porównywalne z kosztami wykonania kotłowni gazowej. Jeśli uwzględnimy koszty projektu instalacji gazowej, wykonania przyłącza gazowego, budowy kominów spalinowych oraz samego kotła gazowego, to okazuje się, że koszty inwestycji są porównywalne. Jednak nieporównywalnie niższe są koszty użytkowania pomp ciepła.

Czołowi producenci pomp ciepła, których rekomendacje posiada firma ASB instal,  jak Ferroli, Dimplex czy Buderus mają w swojej ofercie pompy ciepła zarówno gruntowe jak i powietrzne pozwalające dostarczać ciepło do naszych budynków podczas mroźnej zimy. Współczesne technologie pozwalają na pracę powietrznych pomp w temperaturach nawet do -20 stopni.

Istotnym argumentem przemawiającym za pompami ciepła jest fakt, że w przypadku zastosowanie instalacji paneli fotowoltaicznych możemy stać się sami dla siebie dostawcą energii elektrycznej niezbędnej do ogrzewania naszych domów pompami ciepła. Inne urządzenia grzewcze typu kotły gazowe lub olejowe nie dają nam takiej możliwości. A jak wiemy ceny wszystkich paliw wykorzystywanych w ogrzewnictwie wciąż rosną.

Bardzo istotną zaletą stosowania pomp ciepła jest wykorzystanie ich pracy do schłodzenia budynku podczas upalnych dni. Przy odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji możemy wykorzystać fakt, że pompa ciepła potrafi również dostarczyć do naszej instalacji wodę o obniżonym parametrze. Odwrócenie procesu pracy pompy ciepła pozwala nam schłodzić płaszczyzny, w których zainstalowane jest np. ogrzewanie podłogowe. Tym samym bez stosowania dodatkowych urządzeń (klimatyzatory) możemy schłodzić temperaturę pomieszczeń nawet o kilka stopni.

Istotne informacje na temat pomp ciepła:

  • Pompy ciepła na chwilę obecną są najtańszymi w eksploatacji urządzeniami grzewczo-chłodzącymi na rynku. 
  • Istotą energooszczędności pomp ciepła jest wykorzystywanie procesów termodynamicznych, których źródłem jest naturalne darmowe ciepło zawarte w powietrzu lub w gruncie
  • Niskie koszty eksploatacji wpływają na wyższą wartość rynkową budynku
  • O wysokiej sprawności i efektywności pomp ciepła świadczy fakt, że z jednego kilowata mocy elektrycznej napędzającej sprężarkę możemy otrzymać nawet do 5,5 kilowatów mocy cieplnej (współczynnik COP)
  • Odpowiedni dobór i instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala obniżyć koszty wytworzenia ciepła przez pompę ciepła praktycznie do zera.
  • Pompy ciepła zapewniają redukcję emisji CO2, co jest w dzisiejszym świecie celem nadrzędnym
  • Pełen komfort wewnątrz budynku w upalne dni – możliwość chłodzenia instalacją płaszczyznową
  • Wykorzystując  pompę ciepła jako źródło ogrzewania naszego budynku zyskujemy miano Ekoinwestora – to nasz wkład w likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem
  • Bardzo ważnym argumentem z perspektywy inwestora jest fakt, że dynamicznie rozwijają się programy dofinansowań ekoinwestycji. Programy takie jak „Czyste powietrze” pozwalają znacznie obniżyć koszty zakupu i instalacji

Firma ASB instal już od ośmiu lat zajmuje się doborem, montażem oraz serwisem pomp ciepła. Korzysta z urządzeń dostarczanych przez najlepsze europejskie firmy, które są przodownikami w branży grzewczej i klimatyzacyjnej. Do tych firm należą między innymi Buderus, Ferroli oraz Dimplex.

Ponadto firma ASB instal wykonuje kompleksowo instalacje wod-kan, c.o., w szczególności specjalizuje się w projektowaniu oraz instalacji ogrzewania płaszczyznowego niskotemperaturowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne). Wysoką jakość i wieloletnią gwarancje niezawodności tych instalacji gwarantują systemy firmy PURMO. 

Zapraszamy wszystkich klientów zainteresowanych nowoczesnymi systemami grzewczymi do kontaktu z naszą firmą.

Chętnie porozmawiamy na wszystkie tematy dotyczące instalacji grzewczych a w szczególności pomp ciepła.

Informacje na temat renomowanych producentów, których rekomendację posiadamy uzyskacie Państwo na poniższych stronach internetowych:

www.ferroli.com.pl

www.dimplex.pl

www.buderus.pl

www.purmo.com/pl

Waldemar Gaweł

602625001 walgaw@me.com Swietego Wawrzyńca 27/1 62-200 Gniezno

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.