Trend posiadania firmowego pupila, czy przychodzenie z psem do pracy coraz bardziej się rozpowszechnia. Coraz częściej zwykłe biura zachęcają do tego, by zwierzęta domowe stały się również częścią życia w firmie. Jednak czy zwierzęta w biurze prowadzą do rozproszenia uwagi, czy dzięki nim wzrasta produktywność pracowników?
Ankiety przeprowadzone na pracownikach, którzy w swoich biurach posiadają zwierzęta (97 właścicieli kotów, 110 właścicieli psów), wykazały, że:
- zwierzęta łagodzą stres (koty = 29%; psy 21%)
- uczyniło biuro bardziej przyjaznym (koty = 21%; psy = 18%)
- mają pozytywny wpływ na nastrój (koty = 19%; psy = 9%)
Szesnaście procent właścicieli kotów i dziewiętnaście procent właścicieli psów nie zgłosiło żadnych korzyści.
Wpływ na współpracę
Badania prowadzone przez Central Michigan University pokazały, że obecność psa w biurze poprawia współpracę. Zebrano dwanaście grup czteroosobowych i zlecono stworzenie 15-sekundowej reklamy. Niektóre z grup miały w swej drużynie psa. By zwiększyć rywalizację, powiedziano pracownikom, że tylko jeden pomysł wygra. Ostatecznie te grupy, które miały w swoim składzie psa, dawały wyższe oceny swoim kolegom z drużyny pod względem zaufania, współpracy i zgrania. Inne badanie polegało na tym, by wydać swoją osobę z drużyny. Grupy zostały oskarżone o popełnienie przestępstwa i otrzymaliby łagodniejsze wyroki, gdyby złapali kolegów z drużyny – o ile oczywiście cała ich grupa nie uzna się za niewinną. W przypadku grup, w których był obecny pies, uczestnicy byli o 30% mniej skłonni do wzajemnego wydawania się. Badania wykazały zatem, że obecność psa w biurze ma wymierny wpływ na to, jak postrzegamy naszych rówieśników w pracy. Skutkuje to większym zaufaniem, koleżeństwem oraz lepszą współpracą.
Wpływ na produktywność
Badania pokazują, że nasze mózgi mogą skupić się na wysokim poziomie tylko przez około 50 minut. Aby nadal pracować z najwyższą wydajnością, ważne jest, abyśmy robili przerwy w ciągu dnia. Zwierzęta w biurze zmuszają do robienia krótkich przerw w ciągu dnia, co poprawia koncentrację oraz ogranicza rozpraszanie się. Badanie przeprowadzone w 2016 r. Przez Banfield Pet Hospital wykazało, że 67% pracowników, którzy zabrali zwierzęta do pracy, zgodziło się, że ich zwierzę zwiększyło ich produktywność.
Wpływ na stres
Zwierzęta są znane z tego, że łagodzą nasz stres. Wiele badań wykazało, że posiadanie zwierzaka obniża ciśnienie krwi i zmniejsza hormony stresu, takie jak kortyzol, zwiększając jednocześnie oksytocynę, czyli przyjemną dla mózgu substancję chemiczną związaną ze szczęściem. Szczególnie koty obniżają poziom stresu – być może dlatego, że nie wymagają tyle wysiłku, co psy – i obniżają poziom lęku w twoim życiu. Pogłaskanie kota ma pozytywny efekt uspokajający. Jedno z badań wykazało, że posiadacze kotów byli o 30 procent mniej narażeni na śmierć z powodu zawału serca lub udaru niż reszta badanych.
Czy warto zatem wprowadzać zwierzęta do biura?
Patrząc na pozytywny wpływ zwierząt na naszą pracę, mogłoby się wydawać, że warto. Jednak jeśli ktoś w twojej firmie cierpi na alergie, przyprowadzenie zwierzaka do biura byłoby nierozważne. Kluczowy mógłby okazać się też wybór zwierzaka. Zbyt energiczny mógłby przeszkadzać pracownikom w biurze, domagając się atencji i skacząc na wszystkich. Wszystko również zależy od charakteru pracy w firmie. Niemniej, jest to pomysł warty przemyślenia.