fbpx

5 sposobów na zajęcie dzieci w samochodzie

Tablety i smartfony zdecydowanie zrewolucjonizowały rodzinne wycieczki samochodowe. Nie zakończyły jednak one pytań “daleko jeszcze?”. Przedstawiamy zatem kilka kreatywnych sposobów na zajęcie dzieci podczas dłuższej jazdy samochodem.

Rozrysuj prawdziwą mapę skarbów

Nic tak nie ekscytuje dzieci, jak perspektywa dobrej przygody zwieńczonej czymś interesującym. Do dłuższej jazdy możesz się zatem przygotować, rysując trasę waszej drogi. Dobrze byłoby też ubarwić ją rysunkami obrazującymi punkty postoju lub ciekawe miejsca po drodze. Dzieci nie tylko poczują się jak prawdziwi poszukiwacze przygód, ale też będzie to świetny wstęp do geografii oraz rozwiną swoją wyobraźnię przestrzenną. Na końcu powinien czekać na dzieci skarb, czy drobny podarek, czy ulubiony deser. Przecież po mapie doszli do celu i znaleźli prawdziwy skarb!

Zabierz ze sobą kreatywne przybory

Zabierz ze sobą podstawy, takie jak kolorowanki, kredki, papier i długopisy. Twoje dziecko będzie miało mnóstwo czasu na tworzenie swoich dzieł, czy wypełnianie kolorami ulubionych obrazków. Zachęć je też do tego, by opowiedziało o swoich dziełach. Jeśli twoje dziecko jest typem artysty, możesz zachęcić je, kupując nowy zestaw kredek. Farby i flamastry zdecydowanie odradzamy do jazdy autem, chyba, że chcesz zmienić kolor swojej tapicerki.

Coś do czytania

Jeśli twoje dziecko lubi czytać, książki idealnie sprawdzą się na długą podróż. Twoja pociecha zanurzy się w świat swoich bohaterów i czas, jaki spędzicie w aucie minie mu bardzo szybko. Jeśli książki nie są ulubioną rozrywką twojego dziecka, możesz spróbować też z komiksami, które dodatkowo mogą rozbawić dziecko ciekawymi obrazkami.

Piosenka na drogę

Podróż mija zawsze szybciej i przyjemniej w akompaniamencie ulubionej muzyki. Przygotuj dla swojej pociechy utwory, które możesz puszczać w aucie. Możesz spróbować też je zachęcić do śpiewania, dzięki czemu będzie mogło wyrzucić z siebie nadmiar energii. Dłuższa podróż to też dobra okazja, by zapoznać dziecko z muzycznymi przebojami z innych lat i zaznajomić je bardziej z kulturą.

Gry słowne

Zabawy słowne mają to do siebie, że są bardzo zajmujące. Możesz zagrać ze swoim dzieckiem w wymyślanie jak największej ilości słów na daną literę. Dobrym pomysłem jest też wąż słowny. Po kolei mówimy słowa, a każde kolejne musi zaczynać się na ostatnią literę poprzedniego słowa. Możecie również zagrać w skojarzenia. Rozwinie to nie tylko słownictwo, ale i kreatywność twojego dziecka. Zabawy w skojarzenia możesz również rozszerzyć na więcej aktywności. Zaproponuj, by dziecko słysząc dane słowo, narysowało co mu się z nim kojarzy lub opowiedziało historyjkę, czy ułożyło krótką piosenkę.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.