Dom pasywny to koncepcja konstrukcji oraz pewien standard budynku, który jest naprawdę energooszczędny, wygodny, niedrogi i ekologiczny. Jest ogrzewany przede wszystkim przez słońce, ale w przeciwieństwie do domów, w których do generowania elektryczności wykorzystuje się panele słoneczne, dom pasywny wykorzystuje również ciepło słoneczne. Dzięki projektowi i budowie domu pasywnego można utrzymać temperaturę wnętrza bez aktywnych systemów ogrzewania.
Eksperci od domów pasywnych czerpią energię dla domów z trzech źródeł: gruntu, powietrza i słońca. Pan Grzegorz Pawełczyk jako specjalista w swojej dziedzinie pomógł nam zrozumieć głębiej specyfikę domów pasywnych. Z gruntu eksperci czerpią energię dla domu poprzez wymiennik ciepła, a z powietrza głównie poprzez pompy ciepła. Jeśli zaś chodzi o energię słoneczną, korzystają z fotowoltaiki oraz z dużych okien pasywnych od strony południa.
Jak często Polacy decydują się na domy pasywne?
W Polsce istnieje fałszywy stereotyp, że dom pasywny musi być dużo droższy. Często z tego względu ludzie w ogóle się nie decydują na taki dom. Obecnie jednak koszt budowy domu pasywnego jest taki sam jak koszt budowy domu tradycyjnego. Poniesiemy maksymalnie pięć procent dodatkowych kosztów. Co zatem zyskujemy, budując dom pasywny?
Niskie koszty eksploatacyjne
Budując dom pasywny, otrzymujemy przede wszystkim kilkukrotnie niższe koszty eksploatacji. Dom pasywny potrzebuje dziesięć razy mniej energii na ogrzewanie niż dom tradycyjny. Co więcej, stosując metody energooszczędne takie jak pompa ciepła, można trzy razy więcej zaoszczędzić na przygotowaniu ciepłej wody. Jeśli dodamy do siebie wszystkie koszty eksploatacji, to możemy przyjąć, że wyniosą nas one pięć razy mniej niż w domach tradycyjnych.
Dom pasywny jest korzystny dla zdrowia i środowiska
Z definicji domu pasywnego wynika, że jest on zdecydowanie ekologiczny. W końcu zużywa naturalną energię słoneczną, więc zużywa niewiele energii pierwotnej. Co więcej, z racji braku kominów, absolutnie nie ma żadnej emisji dwutlenku węgla. Dzięki temu co zmniejszamy emisję zanieczyszczeń, które powodują zmiany klimatu. Domy pasywne korzystając z wentylacji mechanicznej z recyrkulacją i filtracją powietrza, nie musimy obawiać się smogu lub innych zanieczyszczeń powietrza. Powietrze, które dostaje się z zewnątrz do domu jest filtrowane, dzięki czemu wewnątrz domu mamy czyste powietrze.