fbpx

Inteligentny dom – szereg życiowych ułatwień

inteligentny dom

„Inteligentny dom” oznacza wykorzystanie systemów technicznych, zautomatyzowanych procesów oraz podłączonych, zdalnie sterowanych urządzeń w mieszkaniach i domach. Głównym celem tych funkcji jest poprawa jakości życia i wygody w domu. Inne cele to większe bezpieczeństwo i bardziej wydajne wykorzystanie energii dzięki podłączonym, zdalnie sterowanym urządzeniom.

Urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak pralka, oświetlenie lub ekspres do kawy, możesz sterować czasowo. Urządzenia takie jak czujniki ruchu, kamery, żaluzje lub termostaty inicjują procesy zaprogramowane przez użytkownika. Sercem inteligentnego domu jest centralna jednostka sterująca, z którą połączone są różne inteligentne komponenty, którymi można sterować z komputera, smartfona lub tabletu. Do komunikacji lub sterowania urządzeniami używane są popularne standardy bezprzewodowe, takie jak Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee lub Z-Wave.

Podczas planowania domu inteligentnego należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:
  • Połączenie z Internetem i WiFi to absolutna podstawa
  • Smartfon lub tablet najlepiej nadają się do sterowania i monitorowania urządzeń
  • Sieć bezprzewodowa jest nowoczesna, wygodna i elegancka, ale transmisja kablowa jest bezpieczniejsza
  • Czy urządzenia powinny być programowalne z centralnej jednostki sterującej i interoperacyjne, czy może wystarczy samodzielne rozwiązanie?
  • Czy wszystkie urządzenia są połączone za pomocą tego samego standardu bezprzewodowego (np. WiFi)?
  • Zestawy startowe są idealne dla początkujących, ale zwykle obejmują tylko jeden obszar: efektywność energetyczną, bezpieczeństwo lub wygodę
  • Centralną jednostkę sterującą należy ustawić tak, aby wszystkie urządzenia, które mają być adresowane, znajdowały się w jej promieniu

Niby wszystko brzmi całkiem ciekawie, ale tak naprawdę czy jest to nam potrzebne? Domy inteligentne z całą pewnością posiadają całą gamę zalet!

Mniejsze zużycie energii elektrycznej

Jedną z pierwszych zalet technologii inteligentnego domu jest fakt, że może on faktycznie zwiększyć efektywność energetyczną twojego domu. Wyobraź sobie, że Twoja klimatyzacja mogła się włączyć tylko wtedy, gdy wykrywała ruch w domu, lub jeśli twoje światła zostały zaprogramowane tak, aby wyłączały się dokładnie o godzinie, w której wychodziłeś z domu każdego dnia. A co, jeśli możesz użyć inteligentnych punktów sprzedaży do zaprogramowania dekoracji świątecznych, aby włączały się i wyłączały w określonych godzinach? Brzmi prawie zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. W rzeczywistości jest to podstawowa funkcjonalność, która istnieje w technologii inteligentnego domu. Oznacza to, że nie trzeba już wracać do domu, aby upewnić się, że lampa jest wyłączona.

Wygoda

Kolejną wielką korzyścią, jaką można uzyskać z instalacji systemu automatyki domowej, jest wygoda. Dzięki systemowi automatyki domowej możesz wygodnie sterować lub obsługiwać urządzenia oświetleniowe, grzewcze i elektryczne za pomocą ręcznych pilotów. Możesz nawet zarządzać wszystkimi funkcjami domowymi z dowolnej części świata, o ile masz dostęp do Internetu. Użyj smartfona, iPhone’a, iPada, tabletu lub komputera PC, aby sterować oświetleniem, regulować temperaturę urządzeń grzewczych i nie tylko. Automatyka domowa zapewni ci wygodne codzienne życie.

Może pomóc zaoszczędzić cenny czas

Ponieważ inteligentny dom pozwala na pełne prowadzenie domu z dowolnego miejsca, nie musisz tracić cennego czasu, aby wrócić do domu i otworzyć drzwi dla swoich dzieci. Automatyka domowa jest również bardzo przydatnym systemem dla osoby w podróży, osoby zajętej, która ma dużo listy rzeczy do zrobienia w pracy. Po zainstalowaniu systemu automatyki domowej możesz skupić się na pracy podczas prowadzenia domu, podczas gdy jesteś w biurze lub w podróży. Inteligentny dom zapewni też pełną kontrolę nad oświetleniem domu, ogrzewaniem i zasilaniem w dowolnym miejscu z dostępem do sieci. W przypadku konieczności wyjazdu z miasta na spotkanie lub w innych okolicznościach, zawsze będziesz mieć dostęp do prowadzenia domu i zarządzania nim. Możesz sprawdzić, czy wszystkie drzwi są zamknięte w nocy, wyłączyć nieużywane światła lub urządzenia i nie tylko.

Inteligentny dom pomaga śledzić zużycie leków 

Magnetyczny czujnik drzwi na drzwiach szafki na leki pozwala sprawdzić, czy ktoś pamiętał o przyjmowaniu swoich codziennych leków. Połączony dziennik aktywności, który jest dostępny z aplikacji na smartfona, pokazuje, czy szafka została otwarta i kiedy. Inteligentne reguły umożliwiają wysyłanie kreatywnych przypomnień o lekach. Na przykład światło w kuchni można zaprogramować tak, aby zmieniło inny kolor, gdy nadejdzie pora przyjmowania leków wieczorem. Nie powróci do swojego pierwotnego koloru, dopóki czujnik w apteczce nie wykryje, że drzwi szafki zostały otwarte i zamknięte.

Inteligentny dom wykrywa problemy z bezpieczeństwem 

Czujniki dymu, tlenku węgla i wody stanowią dodatkowy środek bezpieczeństwa, który może w niektórych sytuacjach być ratunkiem. Załóżmy, że ktoś zapomina wyłączyć kuchenkę podczas gotowania lub podgrzewania jedzenia, a coś zaczyna się palić. Natychmiastowe powiadomienie zostanie wysłane na smartfon, pozwalając opiekunowi, ukochanej osobie lub przyjacielowi zareagować na miejscu, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom. Podobnie inteligentny termostat może zapewnić, że dom nigdy nie będzie za gorący lub za zimny. W chłodne zimowe dni zapomnienie o włączeniu upału może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Nie zapominajmy też o rozrywce!

Inteligentne gadżety domowe związane z muzyką i telewizorem zyskują na popularności. Możesz grupować głośniki inteligentne i Wi-Fi razem lub używać ich indywidualnie. Inteligentny głośnik ma wbudowanego asystenta, a podłączony głośnik możesz kontrolować przez aplikację lub inteligentnego asystenta za pośrednictwem Wi-Fi. Wybierz muzykę, odtwarzaj, wstrzymuj, zatrzymuj lub pomijaj utwory za pomocą telefonu lub poleceń głosowych. Niektóre telewizory mają wbudowane funkcje inteligentnego domu, ale lepszym rozwiązaniem są często urządzenia multimedialne, takie jak Google Chromecast lub Apple TV. Urządzenia te podłączają się do telewizora i umożliwiają przesyłanie wideo z innego urządzenia, sterowanie usługami strumieniowymi takimi jak Netflix za pomocą telefonu lub sterowanie głosowe, jeśli masz kompatybilnego inteligentnego asystenta.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.