fbpx

Jak balansować korzystanie z telefonu przez dziecko?

Telefony komórkowe są zdecydowanie zaletą zarówno dla dzieci, jak i rodziców Jedną z zalet posiadania telefonów przez dzieci jest to, że możemy dzięki nim przynajmniej pozostawać w kontakcie i komunikować się. Z drugiej strony ta sama technologia, która pozwala nam pozostać w kontakcie, gdy jesteśmy osobno, ma również wadę. Telefony odwracają uwagę, a czasem uzależniają. I to nie tylko dzieci, rodzice mogą być tak samo skupieni na smartfonach jak dzieci.

Ustal zasady

Dzieci szukają u rodziców granic, które ci będą tolerować w domu rodzinnym. Wielu rodziców pracuje często na pełen etat, więc nie mają możliwości osobistej kontroli czasu, który dziecko poświęca na korzystanie z telefonu. Oczywiście smartfony stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Często służą nam jako narzędzie pracy i warto, by dziecko również zapoznało się z jego funkcjami. 

Zadaniem rodziców jest ustalenie limitów bezpiecznego korzystania z technologii, aby ich dzieci mogły nauczyć się, jak korzystać z urządzeń komunikacyjnych w zdrowy sposób. Jako rodzic masz obowiązek ustalania rozsądnych granic używania telefonu. Co więcej, w erze cyberprzemocy i prześladowania w Internecie jest to problem bezpieczeństwa dla wielu nastolatków. 

Porozmawiaj ze swoimi dziećmi, gdy rozpocznie się nowy rok szkolny, i ustal zasady i ograniczenia dotyczące tego, co uważasz za dopuszczalne w przypadku wysyłania SMS-ów, wiadomości internetowych i połączeń zarówno w godzinach szkolnych, jak i po nich.

Ogranicz czas połączeń i SMS-ów

Wielu dostawców telefonów oferuje usługi takie jak ustawianie limitów SMS-ów, blokowanie połączeń przychodzących lub wychodzących na określone numery telefonów oraz wyłączanie i blokowanie telefonu o określonych porach dnia i nocy. Mogą również zapewniać GPS, dzięki czemu zawsze możesz zobaczyć, skąd dzwoni Twoje dziecko. To dość ważny aspekt bezpieczeństwa dziecka. Zazwyczaj za te usługi pobierana jest dodatkowa opłata miesięcznie za linię telefoniczną, ale warto spędzić trochę wolnego czasu z dzieckiem. Poza tym blokowanie dodatkowych SMS-ów i połączeń zapobiegnie ponoszeniu przez twoje dziecko kosztownych opłat za nadwyżkę, gdy przekroczy limity. Pomoże to dzieciom zaangażować się w czas spędzany z rodziną, na rozwijaniu zainteresowań czy edukacji.

Chwile bez telefonu

By zacieśnić więzi rodzinne z dziećmi, wprowadź ustalenia, że podczas niektórych czynności nikt nie korzysta z telefonów. Zaplanuj kilka zajęć każdego tygodnia, które połączą was jako rodzinę – spacer, przejażdżka rowerem, a może nawet gra w grę planszową. W cała elektronika, a zwłaszcza telefony komórkowe, powinny być niedostępne przez ten czas. Pamiętaj, że dotyczy to też ciebie. Nie sprawdzaj e-maili ani SMS-ów firmowych, od znajomych i rodziny. Rodziny czasem powinny zażyć spokoju. Pomaga to oczyścić umysł i stres z codziennego życia, które w przeciwnym razie byłoby stale przerywane przez ciągłe korzystanie telefonów komórkowych i sprawdzanie mediów społecznościowych.

Bądź przykładem

Jako rodzice jesteśmy wzorem do naśladowania we wszystkim, co robią nasze dzieci w życiu.

Jako rodzic ustalasz „zasady” dotyczące roli telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych. Pamiętaj, że korzystanie z telefonu to przykład, za którym mogą pójść twoje dzieci. Jeśli chcesz, aby twoje dzieci odłożyły swoje telefony, sam musisz mniej z nich korzystać. Może tego tak nie widać, ale dzieci cały czas obserwują i uczą się od rodziców. Postaraj się, aby cała rodzina wyłączyła telefony lub przynajmniej odłożyła je na czas spędzony razem. Zawsze wyłączaj dzwonek podczas ważnych dla dziecka wydarzeń, takich jak zabawy szkolne i gry sportowe.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.