fbpx

Telefon dla dziecka – tak czy nie?

Dzieci coraz częściej wyrażają zainteresowanie nowymi technologiami. Interesują je telefony, komputery, tablety. Czy jednak my, jako rodzice, powinniśmy pozwalać korzystać naszym pociechom z takich urządzeń? A jeśli tak, to na jakich warunkach? Jaki sprzęt będzie najlepszy dla dzieci, aby mogły z niego korzystać rozsądnie, bez szkody dla swojego rozwoju?

Tylko pod nadzorem rodziców

Jeśli chodzi o korzystanie przez dzieci z takich urządzeń jak tablet czy smartfon, konieczne jest to, żeby nadzór nad korzystaniem z nich sprawowali rodzice. Warto także zwrócić uwagę na to, co dokładnie nasze pociechy robią na tych urządzeniach. Świetnym pomysłem na to, aby w bezpieczny sposób nasze pociechy korzystały z takich urządzeń, jest zainstalowanie na nich edukacyjnych aplikacji. Gry, które uczą liczenia, logicznego myślenia, jak również rozwijają kreatywność, są bardzo dobre. Dziecko nie tylko uczy się samej w sobie obsługi urządzenia, z którym w przyszłości będzie miało do czynienia. Poznaje też podstawowe wiadomości, które przydadzą mu się w szkole. 

Ile czasu dziennie przed ekranem monitora?

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o korzystanie przez dziecko z urządzeń elektronicznych, jest czas. Nie może być tak, że nasze pociechy spędzą przed ekranem tabletu, smartfona czy komputera kilka godzin. Najrozsądniej jest ustalić odpowiedni czas na korzystanie z takiego urządzenia na dzień. W przypadku najmłodszych, zaleca się około 30 minut dziennie korzystania z urządzeń mobilnych. Warunek jest jednak jeden: odległość oczu od ekranu urządzenia, musi być bezpieczna, czyli powinna wynosić około 70-80 cm. W ten sposób zadbamy o to, aby nie psuł się wzrok naszego dziecka. 

Czy dziecko powinno mieć swój telefon?

Nie ma sensu kupować telefonu dla dziecka, które nie jest w wieku szkolnym. Takie urządzenie jest mu zupełnie zbędne. Poza tym, nawet po osiągnięciu przez dziecko wieku szkolnego, warto, aby rodzic sprawował kontrolę nad tym, jak często nasza pociecha korzysta z urządzeń mobilnych i przede wszystkim – do czego ich używa. 

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.