fbpx

Jak zaszczepić w dziecku pasję do czytania?

czytania

Eksperci od czytania są zgodni, a liczne badania potwierdzają, że dzieci, którym rodzice czytają na głos książki, zyskują więcej w stosunku do dzieci, których rodzice nie podejmują tego wysiłku. Czytanie książek rozwija bowiem wyobraźnię, słownictwo oraz uczy tematów poruszanych w powieści. 

Promowanie u dzieci zamiłowania do czytania książek nie jest trudne, ale wymaga wytrwałości, współuczestnictwa i cierpliwości. Mniejsze dzieci szybciej mogą rozwinąć umiejętności związane z edukacją, starsze zaś mogą odkryć interesujące zainteresowania i pobudzić swoją wyobraźnię. Co jednak zrobić by dzieci lubiły czytać?

Czytaj swojemu dziecku od najmłodszych lat

I to nie tylko przed snem. Kup książki jako jedne z pierwszych zabawek twojego dziecka. Noś je z przekąskami w torbie na pieluchy. Stwórz „przytulny czas”, rytuał połączenia, w którym podczas czułych gestów jest też miejsce na czytanie. Za każdym razem, gdy jedno z was potrzebuje przerwy, weź książkę i poczytaj swojemu dziecku. Po napadzie złości, w porze obiadowej, po szkole, podczas picia kawy, o każdej porze możecie spędzić miło czas. Ważne, żeby książki były obecne w życiu twojego dziecka od najmłodszych lat. W pewnym momencie role mogą się odwrócić i możesz pozwolić swojemu dziecku, by czytało tobie. Pamiętaj, by okazywać radość ze wspólnego czytania.

Nie zmuszaj swojego dziecka do nauki czytania.

Większość dzieci uczy się czytać w sposób naturalny, gdy tylko rozwiną umiejętności wstępne. Twoim celem nie jest pomoc w wypowiadaniu słów, ale zachęcanie do miłości do czytania książek, komiksów i opowiadań. Niektóre bardzo inteligentne dzieci nie uczą się czytać przed pójściem do szkoły. Nie martw się. Szybko dogonią tych, którzy zaczęli wcześniej. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności z rozpoznawaniem liter lub myli litery, lub nie może wypowiedzieć słów, lub nie może rozpoznać słów, które widziała wiele razy, możliwe, że ma różnicę w nauce takie jak dysleksja. Omów swoje obawy ze szkołą i poproś o rozmowę ze specjalistą.

Przechowuj książki na różne tematy w miejscu łatwo dostępnym

Kiedy małe dzieci słyszą historię czytaną na głos lub przeglądają książkę z obrazkami, budzi się ich ciekawość. Początkujący czytelnicy chętnie przyswajają słowa i historie z otaczającego ich świata. Posiadanie różnorodnych książek na różne tematy karmi ich dociekliwość i wzmacnia zamiłowanie do książek i nauki. Co więcej, mając różnorodne książki na wyciągnięcie ręki, będą mogły same z siebie odkryć ten fascynujący świat literatury. To dzieci zdecydują kiedy mają ochotę poczytać i na jaki temat. 

Postaraj się zagłębić w zainteresowania twojego dziecka

Nabywając książki odpowiadające zainteresowaniom twojego dziecka, zwiększasz szansę na to, że zagłębi się w czytaniu. Wszyscy lubimy poszerzać wiedzę o naszych hobby i robić rzeczy z nim związane. Jeśli twoje dziecko ma obecnie fazę na księżniczki, zaopatrz je w powieści o nich, jeśli zaś jest pasjonatem nauki, możesz sięgnąć po ciekawe atlasy naukowe. Możesz też spróbować czytać te same książki co twoje dziecko. Pomoże ci to zagłębić się w jego zainteresowania i zbliży was do siebie poprzez rozmowy o lekturze.

Bądź wzorem do naśladowania

Małe dzieci uczą się najlepiej, kopiując swoich rodziców. Niemowlęta i małe dzieci obserwują i naśladują działania dorosłych wokół nich. Dziecko w wieku dwóch lub trzech miesięcy wystawi język, jeśli dorosły wystawi na niego język, a jeśli zobaczy uśmiech, spróbuje go odwzajemnić. Twój dom jest pierwszą szkołą dla twojego dziecka. Daj dobry przykład, zostawiając część wieczoru na czytanie. Widząc ciebie pogrążonego w lekturze, twoje dziecko najprawdopodobniej się zainteresuje i samo będzie próbowało powtórzyć twoje zachowanie. Pamiętaj, że nie musi się tak stać. Jeśli twoje dziecko nie będzie zainteresowane czytaniem, zmuszanie go do tego tylko wzmoże niechęć.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.