fbpx

Jak efektywniej zapamiętywać imiona i nazwiska

nazwiska

Kiedy spotykamy nowych ludzi, imiona i nazwiska często wpadają jednym uchem, a drugim wypadają. Jeśli chcemy zapamiętać imiona nowo poznanych ludzi, musimy aktywować naszą pamięć wzrokową i do skojarzeń.

Większy problem pojawia się, kiedy chcemy zapamiętać nazwiska. Te bywają czasem skomplikowane i musimy przyznać, że dość rzadko je przywołujemy. Jeśli jednak twoja praca wymaga tego, by pamiętać nazwiska swoich pracowników, czy podopiecznych, warto od razu skupić się na zapamiętaniu ich.

Aktywuj swoją pamięć wzrokową

Ludzki mózg jest tak niesamowity i niesamowity, że kiedy spotykamy nową osobę, możemy zapamiętać jej twarz i mowę ciała przez lata. Jednak jesteśmy w stanie zapomnieć ich imię kilka sekund po tym, jak się przedstawią. Wynika to z faktu, że rozwój zmysłu wzroku zajmował centralne miejsce przez dziesiątki tysięcy lat ludzkiej ewolucji. Przeciętny człowiek znacznie częściej zapamiętuje obrazy niż dźwięk. 

Możesz spróbować zatem wyryć w pamięci obraz danej osoby podpisującej się swoim imieniem w fantazyjny sposób. Dobrym pomysłem jest też obrazowe nawiązanie do nazwiska danej osoby, dzięki czemu szybciej je zapamiętamy.

Odwołaj nazwę do czegoś, co już znasz

Połącz swoją nową wiedzę z czymś, co już znasz. Twój mózg potrzebuje ścieżki do nowych informacji, a ta ścieżka prowadzi przez stare.

Ponieważ my, ludzie, jesteśmy bardzo egocentrycznymi stworzeniami, pamiętamy żywe szczegóły naszego życia. Co jadłeś na kolację zeszłej nocy? Założę się, że pamiętasz. Co twój najlepszy przyjaciel jadł na obiad? Założę się, że zapomniałeś – albo nawet nigdy nie zadzwoniłeś, aby zapytać. Widzieć? Połącz więc nowe nazwiska ze wspomnieniami ze swojego życia, a i te staną się łatwe do zapamiętania.

Połącz nazwisko nowej osoby z czymś znajomym. Być może dane nazwisko kojarzy ci się z miejscowością, w której byłeś na wakacjach? Albo być może brzmi tak samo jak nazwisko jednej z postaci z serialu, który oglądałeś? Podobnie może być z imionami. Może masz dobrego kumpla, Jasia? Czemu by nie skojarzyć nowej osoby właśnie z nim? Ułatwi to z całą pewnością zapamiętanie jego imienia.

Teraz poświęć świadomą chwilę, aby celowo wypalić go w mózgu. Z początku może się to wydawać trudne- w końcu nie pamiętasz już nazwisk – ale dzięki praktyce, poświęceniu i powtarzaniu będziesz w stanie aktywować pamięć wzrokową.

Skoncentruj się na osobie, z którą rozmawiasz

Głównym powodem, dla którego nie pamiętasz nazwisk jest to, że nie słuchałeś. Ktoś wypowiada swoje imię, a dwie sekundy później nie jesteś w stanie go powtórzyć. To nie jest problem z pamięcią. Problem polega na skupieniu. Nie ma szans na zapamiętanie nowego imienia, jeśli bujasz w obłokach. Skoncentruj się. Poświęć czas na zwrócenie uwagi na swojego rozmówcę. Rozpraszając myśli, nie będziesz w stanie przyswoić nowej wiedzy, w tym przypadku imienia i nazwiska.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.