Wybór dobrego fotografa na własny ślub na pewno nie należy do prostych decyzji. Każda z Par poszukuje osoby która pokaże ich z jak najlepszej strony – tak aby pamiątka została na lata.
Jak go wybrać i jak nie żałować.
Zacznijmy od tego, aby wybrać profesjonalistę, a nie amatora, który dopiero chce wejść w rynek fotografii ślubnej. Jest kilka elementów, dzięki którym można rozróżnić fotografa profesjonalnego od osoby, która twierdzi że nim jest. Są to między innymi:
- różnorodność kadrów
- poprawna ekspozycja
- kompozycja zdjęcia
- ostrość zdjęć
Najważniejszym zatem składnikiem gotowego produktu nie jest ilość zdjęć – tylko ich jakość, dzieło ułożone w odpowiedniej kolejności przedstawiające piękno tego jedynego dnia – takimi kryteriami Młode Pary powinny się kierować.
Spotkania z fotografem ślubnym
Nie bójcie się spotkań z fotografem ślubnym. Na spotkaniu poznacie osobowość Waszego przyszłego fotografa. W szybki sposób zauważycie czy jesteście tylko kolejnym klientem, a może jednak zajdzie między Wami chemia i fotograf w perfekcyjny sposób przedstawi Wam swoje pomysły na idealny reportaż ślubny.
Na spotkaniu również poznacie dorobek fotografa – powinien Wam przedstawić przykładowe gotowe produkty, zdjęcia w nich zawarte i omówić co dokładnie wchodzi w skład usługi.
Zapytajcie również jakim sprzętem wykonuje zdjęcia, czy jest to profesjonalny aparat z jasnymi, bardzo wysokiej jakości obiektywami, czy posiada aparat zastępczy w przypadku awarii. Każdy szanujący się fotograf ślubny nie może pozwolić sobie, aby w połowie przysięgi małżeńskiej nagle wyłączył mu się aparat. W takim przypadku w ciągu kilku sekund w ręce powinien być już drugi – zapasowy. Przysięgi nie da się powtórzyć. Zapytajcie fotografa, czy posiada odpowiednie pozwolenie na wykonywanie usług fotograficznych w miejscach sakralnych.
Aby poznać się lepiej i poczuć przedsmak pracy, zaproponujcie sesję narzeczeńską jeszcze przed podpisaniem umowy – koszt o wiele mniejszy w przypadku nieudolnej współpracy niż opłakiwanie fatalnych zdjęć z dnia swojego ślubu.
Po spotkaniu powinniście jasno wiedzieć i znać warunki współpracy z fotografem – zawsze podpisujcie umowę, w której wszystko jest jasno i czytelnie opisane. Powinniście zauważyć czy czujecie się przy nim swobodnie oraz czy komunikacja jest jasna i konkretna. Posiadanie przez fotografa działalności gospodarczej również jest ważnym elementem, przede wszystkim w sytuacji nienależytego wykonania przez niego przedmiotu umowy, np. gdy na ślubie pojawi się inny fotograf niż ten, z którym ustalaliście szczegóły i podpisaliście umowę (chyba że odpowiednio to zapiszecie w umowie)
Przy współpracy z profesjonalistami niestety nie oczekujcie że będzie tanio… Oczywiście każdy chce jak najtaniej coś zakupić – ale czy warto oszczędzać na jakości i niepowtarzalności chwil?
Policzmy ile pracy ma fotograf na Waszym ślubie:
Jest z Wami już od przygotowań aż do oczepin – średnio jest to 13-14 godzin pracy w pełnym skupieniu + sesja plenerowa około 3-4 godziny. Fotograf oferuje ok 500 zdjęć nad, którymi spędza około 40 godzin podczas postprodukcji. W sumie jest to ok 60 godzin pracy. Doliczcie do tego profesjonalny sprzęt fotograficzny, jego utrzymanie, serwis, reklamę w internecie, utrzymanie strony internetowej. Chcemy jedynie jak najtaniej, ale zarazem najwyższej jakości fotografie – to musi kosztować 🙂 Zatem czy tani fotograf jest odpowiednim fotografem? Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie 🙂
Nazywam się Waldemar Rak, jestem fotografem reportażowym – ślubnym. Fotografią ślubna jest obecna w moim życiu od ponad 10 lat. Za każdym razem dążę do tego, by pokazać człowieka w jego naturalnym środowisku, bez poczucia skrępowania przed obiektywem. Dokumentując Wasz dzień, jestem tam dla Was i opowiadam o Was. Staram się uchwycić ludzi takimi, jacy są. Jestem fanem autentycznych emocji. Staram się, aby zdjęcia ślubne, które wychodzą spod mojej ręki, były żywe, pełne ekspresji oraz miłości. Bo właśnie o MIŁOŚĆ w tym wszystkim chodzi!