M: Jak powstała „Kraina ToTu” i co Pana zainspirowało to jej stworzenia?
RT: Punkt Dziennej Opieki „Kraina ToTu” powstał w 2019 roku, po przejęciu żłobka GuGa Studio. Na co dzień jestem nauczycielem, pracuję w szkole. Od dłuższego czasu myślałem o stworzeniu miejsca dla dzieci, gdzie będą mogły się rozwijać, poznawać świat, a może też swoje pasje. Od ponad 9 miesięcy funkcjonuje „Kraina ToTu”, gdzie stale pracujemy nad podniesieniem standardów naszej placówki.
M: Proszę powiedzieć naszym czytelnikom w kilku słowach o Punkcie
RT: Punkt Dziennej Opieki „Kraina ToTu” mieści się w budynku przy ul. Wiedeńskiej 62 w Poznaniu (Poznań Piątkowo). Zajmujemy się opieką nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia do lat 3. Punkt „Kraina ToTu” jest alternatywą dla żłobka dla rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko przebywało w miejscu zbliżonym do warunków domowych. Dzieci są podzielone na grupy maksymalnie do 8 osób. Codzienne zajęcia, prowadzone w naszej placówce, wspierają rozwój mowy, rozwój ruchowy, rozwój samodzielności i umiejętności samoobsługowych dzieci oraz wspomagają nawiązywaniu relacji w grupie rówieśniczej. Zbudowaliśmy przestrzeń, w której wspieramy indywidualny rozwój dziecka i zaspokajamy jego potrzeby.
M: Na czym skupiacie się Państwo w pracy z dziećmi?
RT: W Punkcie „Kraina ToTu” wspieramy indywidualny rozwój dziecka, pomagamy w nabywaniu nowych umiejętności, rozwijaniu zainteresowań, edukujemy poprzez zabawę. Oprócz zajęć wliczonych w czesne, istnieje możliwość zapisania dziecka na zajęcia dodatkowe, odbywające się w Punkcie w czasie pobytu w nim dziecka. Oferujemy dogoterapię, logorytmikę i muzykoterapię. Nasza kadra, która swoją pracę traktuje jako pasję, ciągle się dokształca i podnosi swoje kompetencje. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo dzieci oraz indywidualne podejście do każdego dziecka.
M: Jakie posiadacie zaplecze lokalowe?
RT: „Kraina ToTu” posiada do dyspozycji pięć sal opiekuńczo-dydaktycznych, wyposażonych w odpowiedniej wielkości sprzęty, łazienki dostosowane do wzrostu dzieci, a także własny ogródek, będący bezpiecznym miejscem do zabaw na świeżym powietrzu.
M: Jak wygląda dzień w „Krainie ToTu”?
RT: Dzieci uwielbiają muzykę, taniec, ruch, dlatego też każdy dzień zaczynamy rytmiką. W trakcie dnia dzieci biorą udział w szeregu różnych zajęć edukacyjnych, plastycznych, sensorycznych, sensoplastycznych, muzycznych. Pozwalamy dzieciom rozwijać wyobraźnie, brudzić się przy tym, bawić, czerpać jak najwięcej satysfakcji z poznawania świata. Staramy się także spędzać aktywnie czas na dworze, w czym bardzo pomaga własny ogrodzony ogródek przy Punkcie, gdzie znajduje się plac zabaw, na którym dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.
Większość dzieci uczęszczających do Punktu śpi w dzień. Długość drzemki zależy od potrzeb dziecka. Dzieci nie są zmuszane do leżakowania. Osoby, które nie leżakują lub wstały wcześniej, przechodzą do innej sali.
W „Krainie ToTu” dbamy też o to, by dzieci były zawsze najedzone. Serwowane u nas posiłki są smaczne i zdrowe. Zachęcamy dzieci do samodzielnego jedzenia, ale nie zmuszamy.
Ważnym elementem jest także kształtowanie nawyków higienicznych: nauka czystości, mycie ząbków. Dzieci mają regularnie zmieniane pieluszki. Przeprowadzamy także u dzieci nocnikowanie i uczymy je załatwiania potrzeb fizjologicznych na nocniku.
M: Czy w „Krainie ToTu” jest okres adaptacyjny?
RT: Na początku uczęszczania dziecka do Punktu „Kraina ToTu” dziecko przechodzi okres adaptacyjny. Zachęcamy, aby uczestniczył w nim chociaż jeden z rodziców, żeby dziecku jak najłatwiej było przyzwyczaić się do pobytu w Punkcie. Plan adaptacji jest indywidualnie dostosowywany do każdego dziecka.
Istnieje możliwość umówienia się i zobaczenia Punktu.