Decydując się na remont lub zakup nowego mieszkania, jesteśmy zmuszeni dokonać szeregu różnych wyborów. Jednym z nich jest tak ważny zwłaszcza w okresie zimowym system grzewczy. Na wybór instalacji grzewczej może się składać wiele czynników. Przede wszystkim są nim koszty instalacji i eksploatacji. Coraz bardziej popularne domy pasywne promują ogrzewanie energooszczędne i ekologiczne.
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest łatwym i energooszczędnym sposobem na ocieplenie domu. Chociaż koszt jego instalacji jest wyższy niż koszt instalacji tradycyjnych grzejników, istnieją różne opcje dostosowane do twojego budżetu. Warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe na dłuższą metę zapewnia znaczne oszczędności na rachunkach za energię. Podczas remontu łazienki szczególnie warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Zaoszczędzisz dużo kosztów pracy, jeśli i tak podłoga zostanie skuta i zmieniona.
Zalety ogrzewania podłogowego:
- Ciepła podłoga zapewnia komfort
- Rozprowadza ciepło równomiernie w każdym pomieszczeniu
- Odpowiednio dobrane urządzenie może ogrzewać większy obszar niż pojedynczy grzejnik
- Podłogi będą ciepłe, nawet jeśli jest to pomieszczenie, w którym łatwo o przeciągi
- Estetyka – nie zajmują miejsca, są ukryte pod podłogą, dzięki czemu mamy większe możliwości aranżacji wnętrz
- Można go montować pod kamiennymi, kafelkowymi, drewnianymi lub wykładzinami podłogowymi (o ile dywan nie jest zbyt gruby)
- Nie wysuszają powietrza
- Oszczędność energii
- Podnosi wartość nieruchomości
Wady ogrzewania podłogowego:
- Jeśli nastąpi awaria, trzeba skuwać podłogi
Nieco droższy koszt założenia instalacji - Powolne nagrzewanie i stygnięcie podłogi
- Instalację należy wykonać przed położeniem podłóg
Ogrzewanie centralne
Ogrzewanie centralne należy do najbardziej popularnych rodzajów instalacji grzewczych. W systemach centralnego ogrzewania ciepło dostarczane z jednego urządzenia jest przekazywane przez rury do grzejników w wielu pomieszczeniach w domu. Większość nich wykorzystuje gaz lub elektryczność.
Zalety ogrzewania centralnego:
- Pokoje mają indywidualną kontrolę termostatyczną
- Istnieje wiele pomieszczeń o podobnych wymaganiach dotyczących ogrzewania pod względem temperatury i czasu, w którym ciepło jest potrzebne
- Szybkie nagrzewanie się osobnych pomieszczeń
- Łatwa regulacja temperatury
Wady ogrzewania centralnego:
- Kocioł wymaga oddzielnego miejsca
- Potrzeba instalacji rur oraz grzejników
- Wysusza znacznie powietrze
Ogrzewanie pompą ciepła
Pompy ciepła to systemy, które przenoszą (lub pompują) ciepło z jednego miejsca do drugiego za pomocą sprężarki i cyrkulując strukturę ciekłego lub gazowego czynnika chłodniczego. Dzięki temu ciepło jest pobierane ze źródeł zewnętrznych, a następnie pompowane w pomieszczeniu. Pompowanie ciepła zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż typowe metody przekształcania energii elektrycznej w ciepło. Ponadto w miesiącach letnich cykl można odwrócić, a urządzenie będzie działać jako klimatyzator, dzięki czemu będzie wielofunkcyjny.
Zalety ogrzewania
- Niskie koszty eksploatacji
- Dobre dla środowiska
- Ma również funkcję chłodzącą
- Najbezpieczniejszy sposób ogrzewania
- Niezawodne, działają przez ok. 50 lat
- Rzadka potrzeba konserwacji
- Podnosi wartość nieruchomości
- Jeden z nowocześniejszych systemów
Wady ogrzewania pompą ciepła
- Wysoki koszt zakupu i instalacji
- Im bardziej wydajna pompa, tym więcej miejsca zajmuje
- Pompy ciepła wymagają do uruchomienia energii elektrycznej
Warto również wspomnieć, że nie każdy z systemów sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Mieszkańcy bloków mogą napotkać wiele trudności, chcąc się zdecydować na pompę cieplną. Należy też pamiętać, że w razie awarii najlepiej kontaktować się ze specjalistami by nie pogorszyć stanu usterki. Tak samo przy samym wyborze ogrzewania należy skorzystać z porad ekspertów.