fbpx

PRZYSZŁOŚĆ KRYPTOWALUT – OCZEKIWANIA I WĄTPLIWOŚCI

Bitcoin jest alternatywnym środkiem płatniczym, który nie podlega opodatkowaniu podatkiem od transakcji walutowych. Popularność walut kryptograficznych na świecie rośnie, co niewątpliwie wpływa na potrzebę rozważenia domniemanych oczekiwań i wątpliwości związanych z ich funkcjonowaniem i rozwojem w najbliższej przyszłości.

Oczekiwania dotyczące przyszłości kryptowalut

Rosnące zainteresowanie zarządzających funduszami instytucjonalnymi może być jednym z kluczowych czynników zmierzających ku temu rozwojowi. Chociaż ustawodawstwo dotyczące waluty kryptograficznej pozostaje w powijakach, w ciągu ostatnich kilku lat podjęto ważne kroki. Stopniowo systemy płatności blokowych zastąpią klasyczne systemy bankowe. Będą również istniały różne rodzaje projektów wykorzystujących waluty kryptograficzne (giełdy elektroniczne, Internet przedmiotów itp.). Waluty kryptograficzne przestaną być czymś fantastycznym, a także przestaną być kojarzone z oszustwami i piramidami. Czy staną się jedynie kolejnym narzędziem inwestycyjnym i pomocniczym w świecie technologii cyfrowych? Z jednej strony oczekiwanie, a z drugiej – wątpliwość, która wpływa na percepcję kryptowaluty jako przyszłego środka płatniczego.

Wątpliwości w zakresie funkcjonowania waluty kryptograficznej w przyszłości 

Waluty kryptograficzne nadal stoją w obliczu wielu wyzwań, którymi należy się zająć. Obejmują one wysokie zużycie energii, obecnie stosunkowo niskie prędkości transakcji oraz ryzyko związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Eksperci oszacowali, że kopanie kryptowalut zużywa dziś tyle samo energii, co gospodarka średniej wielkości. Z kolei odzyskanie tych kosztów nie jest już możliwe, a tym bardziej, uzyskanie dochodu. Niestety, nie można przewidzieć ceny walut kryptograficznych. Można bezpiecznie powiedzieć, że po transformacji rynkowej cena się zrównoważt, ale nikt nie powie, czy będzie ona wyższa niż jest teraz, czy wręcz przeciwnie. Jednak blokchain to najnowsza innowacyjna technologia, która nie przestanie się rozwijać, zwłaszcza biorąc pod uwagę, ile pieniędzy, zasobów i wysiłku już zainwestowała. Oznacza to, że znajdujemy się na progu nowej ery technologicznej, która zmierza ku czemuś nowemu, innemu i nieprzewidywalnemu. 

I co dalej?

Jaka jest przyszłość waluty kryptograficznej? Chociaż mówimy raczej o perspektywach cenowych niż o technologii, pytanie ma charakter retoryczny. Nie jest również jasne, w jaki sposób obliczyć rzeczywisty koszt walut kryptograficznych więc nie można ocenić ekonomicznego wpływu inwestycji. Pomimo pozornie wielkich perspektyw walut kryptograficznych (potwierdzonych zainteresowaniem dużych inwestorów), istnieje wiele przeszkód, które sprawiają, że ich sukces jest niejasny.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.