Umiejętność radzenia sobie z finansami jest jedną z najbardziej podstawowych i najważniejszych umiejętności życiowych. Kiedy zrozumiesz, jak obchodzić się z pieniędzmi, możesz uniknąć ryzyka problemów finansowych. Właśnie dlatego nauczanie dzieci o pieniądzach jest kluczowym krokiem w przygotowaniu ich do dorosłości. Naucz ich wartości takich jak oszczędzanie, a nabędą w przyszłości dobrych nawyków finansowych. Przedstawiamy kilka kroków, które mogą ci pomóc w tym procesie.
Połącz zarządzanie pieniędzmi z codziennym życiem
Zaangażuj swoje dzieci w finanse. Możesz na przykład zabrać małe dziecko do sklepu spożywczego, aby pomogło w zakupach. Poproś je o porównanie cen podobnych produktów i omów, dlaczego mogą się różnić. W przypadku starszych dzieci możesz pozwolić dziecku oglądać lub uczestniczyć w płaceniu rachunków. Wytłumacz im ten proces. Poinformuj dziecko, ile pieniędzy przychodzi każdego miesiąca i ile wychodzi na wydatki. Zaangażowanie dzieci w finanse domowe pomoże budować ich wiedzę w młodym wieku.
Daj swojemu dziecku kieszonkowe, biorąc pod uwagę częstotliwość i kwotę
Kieszonkowe dają kilka korzyści. Po pierwsze, kiedy twoje dziecko ma własne pieniądze, które może wydać według własnego uznania, będzie zachęcone do nauki jak nimi zarządzać. Kiedy kieszonkowe zniknie, twoje dziecko będzie musiało zaoszczędzić, aby kupić niezbędne przedmioty. Możesz nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności za zarządzanie pieniędzmi i utrzymanie się w ich granicach, przestrzegając zasad. Rozłóż kieszonkowe zgodnie z harmonogramem. Niektórzy eksperci finansowi zalecają miesięczne kieszonkowe, a nie tygodniowe. Daje to dziecku dłuższy czas na zarządzanie określoną kwotą pieniędzy. Upewnij się, że twoje dzieci wiedzą, że istnieje więcej sposobów wykorzystania pieniędzy niż tylko ich wydawanie. Naucz swoje dziecko oszczędzania, inwestowania lub darowizny na cele charytatywne i wyjaśnij, dlaczego te opcje są warte wysiłku, nawet jeśli nie zapewniają krótkoterminowej satysfakcji z zakupu.
Zapewnij dodatkowe możliwości dochodu
Czasami możesz zaoferować swojemu dziecku okazję do zarobienia niewielkiej kwoty dodatkowego dochodu, zlecając mu wykonywanie prac domowych. To nauczy je wcześnie wartości zarabiania pieniędzy. Możesz też pomóc im zdecydować, co zrobić z dodatkowymi pieniędzmi, które zarobili.
Naucz swoje dziecko, jak być mądrym konsumentem
Zanim dziecko kupi coś nowego, przedyskutuj z nim alternatywne sposoby wydawania pieniędzy, aby podkreślić wartość dokonywania wyborów. Naucz je porównywać sklepy i produkty pod względem cen i jakości. Pokaż im, jak reklamodawcy przekonują ludzi do kupowania ich produktów. Zachęć swoje dzieci, by zachowywały się krytycznie wobec reklam i pokus.
Zaangażuj swoje dziecko plany finansów rodzinnych
Pozwól swojemu dziecku zobaczyć, jak planujesz swój budżet, płacisz rachunki, jak robisz zakupy ostrożnie oraz jak planujesz duże wydatki i wakacje. Wyjaśnij im, że istnieją niedrogie opcje i pozwól dzieciom uczestniczyć w procesie decyzyjnym. Możesz ustawić cel rodzinny, nad którym każdy może pracować.
Unikaj impulsywnych zakupów
Dzieci mają skłonność do kupowania pod wpływem impulsu, gdy znajdą coś słodkiego lub coś przyciągnie ich wzrok. Zamiast poddawać się i kupować im to, poinformuj dziecko, że może wykorzystać swoje oszczędności, aby zapłacić za wymarzoną rzecz. Zachęcaj jednak dziecko, aby poczekało co najmniej dzień, zanim kupi coś powyżej określonej kwoty – na przykład 30 zł. Wymarzony przedmiot nie zniknie, a dziecko będzie mogło zdecydować bez impulsu czy nadal go chce.